افزایش آگاهی خانواده‌ها در پیشگیری وکاهش حوادث مربوط به مرگ کودکان مؤثر است

21 امرداد 1396
کارشناس برنامه کودکان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: افزایش آگاهی خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث و شناخت مواقع اضطراری و مراجعه سریع به مراکز درمانی می‌تواند در کاهش حوادث مربوط به مرگ کودکان مؤثر باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، پریوش سعادتی در خانه فرهنگ و هنر محله عالی آباد بوشهر گفت: مرگ‌ومیر کودکان در 5 سال اول زندگی یکی از جدی‌ترین چالش‌هایی است که جامعه‌ی بین‌المللی با آن مواجه می‌باشد و ازآنجاکه کودکان اغلب غرق خواسته‌های آنی خود هستند، به محیط اطراف خود بی‌توجه می‌باشند و نیز به دلیل عدم تجربه، درک محدودی از محیط دارند و از پیامدهای شرایط جدید آگاه نیستند و این پدر و مادر یا مربی کودک می‌باشد که می‌تواند مانع از ایجاد معلولیت در اثر حوادث یا حتی مرگ کودک شود.
وی بیان داشت: برای برآورد هزینه حوادث در کودکان، علاوه بر هزینه‌های درمان، باید هزینه‌های درازمدت باز توانی و توان‌بخشی و یا هزینه درد و رنج واردشده به بیمار و یا ساعات کاری ازدست‌رفته به دلیل مراقبت از یک کودک آسیب‌دیده را هم در نظر گرفت.
کارشناس برنامه کودکان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تصریح کرد: بیشترین حوادث برای کودکان زیر 5 سال در محیط خانه رخ می‌دهد و در بین آن‌ها جدی‌ترین و خطرناک‌ترین اتفاقات خانگی مربوط به پلکان و آشپزخانه است.
برای کاهش سوانح و حوادث در کودکان چه باید کرد؟
وی در خصوص راه‌های پیشگیری از حوادث ترافیکی، غرق‌شدگی، سوختگی، سقوط، مسمومیت، خفگی و آسیب‌های ورزشی در کودکان مطالبی ارائه کرد و افزود: اقداماتی ازجمله افزایش آگاهی خانواده‌ها در پیش‌گیری از حوادث و شناخت مواقع اضطراری و مراجعه سریع به مراکز درمانی می‌تواند در کاهش حوادث و مرگ‌های ناشی از آن مؤثر باشد.
این کارشناس اظهار داشت: با توجه به این‌که هرساله تعداد زیادی از کودکان براثر بسته شدن راه‌های تنفسی جان خود را از دست می‌دهند باید به والدین هشدار داد که هنگام استفاده از مغزها مانند بادام، فندق، پسته مراقبت کودکان باشند.
پریوش سعادتی اضافه کرد: ازآنجایی‌که بسیاری از کودکان در هنگام بازی دچار سانحه می‌شوند بایستی خانواده‌ها از ایمن بودن محل و وسایل بازی مانند سرسره و تاب اطمینان داشته و ارگان‌های دیگر ازجمله شهرداری‌ها لازم است به این امر مهم توجه کافی داشته باشند.
وی به خانواده‌ها توصیه کرد: کودکان زیر 5 سال را نباید در تاب و صندلی معلق در هوا که به میله، چهارچوب درب و یا سقف وصل است سوار کرد.
جلسه آموزشی پیشگیری از سوانح و حوادث در کودکان جهت والدین توسط کارشناس برنامه کودکان مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در خانه فرهنگ و هنر محله عالی آباد بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
خانه.فرهنگ     پریوش.سعادتی     مرکز.بهداشت.بوشهر        
تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >