سرپرست شبکه بهداشت دیر:
توقیف محموله‌‌های کود مرغی فله در مبادی ورودی شهرستان دیّر الزامی است

19 تير 1397
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر گفت: با توجه به مشکلات ناشی از ورود و استفاده غیر اصولی از کودهای مرغی فله‌ای لازم است از ورود این محموله‌ها به شهرستان جلوگیری شود.

مهندس احمد آخوندی در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دیّر افزود: نگهداری غیر اصولی و غیربهداشتی کودهای مرغی در مزارع کشاورزی سلامت شهروندان را تهدید می‌کند و لازم است کشاورزان به توصیه کارشناسان در خصوص استفاده از کودهای مرغی بسته‌بندی و روش‌های صحیح استفاده در زمین، به‌خوبی عمل کنند.
وی گفت: همه دستگاه‌ها و ادارات مرتبط باید در زمینه جلوگیری از ورود و استفاده غیر اصولی از کودهای مرغی فله‌ای همکاری داشته باشند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه عدم استفاده از کودهای مرغی موردنظر این شبکه بهداشت و درمان نیست اظهار کرد: ما مخالف استفاده از کودهای مرغی نیستیم بلکه جایگزین کردن و استفاده از کود مرغی و حیوانی به‌جای کودهای شیمیایی موردنظر و تأکید شبکه بهداشت و درمان است و آنچه باعث نگرانی ما شده استفاده از کودهای فاقد مجوز، غیربهداشتی و فله‌ای است.
وی افزود: مخاطراتی که در استفاده از کودهای مرغی فله‌ای است باید جدی گرفته شود و در مبادی ورودی شهرستان دیّر نسبت به توقیف محموله‌های کود مرغی فله‌ای اقدام شود.
مهندس آخوندی بابیان اینکه یکی از محیط‌های مساعد تولیدمثل مگس کودهای مرغی فله‌ای و غیربهداشتی استفاده‌شده در مزارع کشاورزی است گفت: استفاده غیر اصولی و غیربهداشتی از کودهای مرغی در مزارع کشاورزی که معمولاً به شکل مخلوط با آب و روباز استفاده می‌شود محیط غنی با رطوبت مناسب برای تولیدمثل مگس فراهم می‌کند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر به مشکلات بهداشتی ازدیاد مگس‌ها در منطقه اشاره کرد و گفت: وفور مگس‌ها در منطقه تهدید جدی برای بهداشت عمومی شهرستان است که عفونت‌های مختلف دستگاه گوارش، چشمی و پوستی را موجب می‌شود.
وی اضافه کرد: دیسانتری، اسهال، تیفوئید، وبا، عفونت‌های کرمی خاص، تراخم، همه‌گیری اورام ملتحمه، فلج اطفال، دیفتری جلدی و بعضی از قارچ‌ها از جمله بیماری‌های منتقله توسط مگس‌ها است.
آخوندی خاطرنشان کرد: استفاده از کودهای مرغی بسته‌بندی و ضدعفونی شده عاری از هرگونه تخم انگل و حشرات و همچنین نحوه صحیح استفاده از این نوع کودها در مزارع کشاورزی مورد تائید و تأکید شبکه بهداشت و درمان است.
انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     شورای.سلامت     مهندس.احمد.آخوندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        
تعداد بازدید:   ۳۷

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >