کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان گناوه:
بیشترین علت فوت در کودکان بالای یک سال، حوادث است

21 بهمن 1399
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: در کودکان بالای یک سال بیش‌ترین علت فوت، حوادث است، بنابراین پیشگیری از حوادث در ادامه حیات کودکان تأثیر بسیار زیادی دارد.

زینب شیخ نصری در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در کودکان بیشترین علت ایست قلبی، مشکلات تنفسی است اما در بزرگ‌سالان بیماری قلبی است؛ بنابراین برای بقای کودکان و افزایش امید به زندگی در آنها، فراگیری احیای پایه کودکان برای همگان ضروری است.
وی بیان کرد: سلسله اعمالی که توسط افراد آگاه و حاضر در صحنه برای بازگرداندن عملکرد دو عضو حیاتی قلب و ریه صورت می‌گیرد را احیای قلبی- ریوی می‌گویند.
وی بیان داشت: احیای قلبی- ریوی پایه شامل فشردن قفسه سینه و تنفس دادن است که در صورت صحیح انجام شدن، اکسیژن‌رسانی به مغز و ارگان‌های حیاتی دیگر را فراهم می‌کند.
شیخ نصری عنوان داشت: مغز یک ارگان وابسته به اکسیژن است و اکسیژن هم از طریق گردش خون به مغز می‌رسد که این موضوع در کودکان اهمیت بیشتری دارد.
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان گناوه تأکید داشت: در کودکی که نیازمند احیاست مدت زمانی که می‌توان به کودک کمک کرد تا از آسیب به مغز و ارگان‌های حیاتی جلوگیری شود، حدود ۶-۴ دقیقه است و اگر به کودک کمک نشود بعدازآن عوارض جبران‌ناپذیر یا مرگ کودک را به دنبال خواهد داشت.
وی با تأکید بر ضرورت دانستن نکاتی برای موفقیت در احیا کودک بیان داشت: تشخیص سریع ایست قلبی، شروع سریع فشردن قفسه سینه، درخواست سریع کمک و استفاده از دستگاه شوک الکتریکی نقش اساسی در موفقیت احیاء کودک دارند.
شیخ نصری با اشاره به اقدامات هفت‌گانه احیا که بایستی توسط احیاکننده اجرا شود افزود: اقدامات هفت‌گانه احیاء شامل ایمنی فرد احیاکننده، ارزیابی نیازمندی کودک به احیا، ارزیابی تنفس و نبض، فشردن قفسه سینه (ماساژ قلبی)، باز کردن راه هوایی و تنفس کمکی، هماهنگی بین فشردن قفسه سینه و تنفس و اطلاع‌رسانی به اورژانس ۱۱۵ است.
شیخ نصری تأکید داشت: ابتدا بایستی از ایمن بودن محیط برای فرد احیاکننده مطمئن شده، سپس کودک را از نظر سطح هوشیاری و پاسخ‌دهی به تحریکات بررسی کرد.
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان گناوه افزود: در مواقعی که یک نفر هستیم به ازای سی بار فشردن قفسه سینه دو بار تنفس داده شود و پنج دوره (حدود ۲ دقیقه) تکرار می‌شود سپس تماس با اورژانس ۱۱۵ گرفته می‌شود و تا زمان رسیدن اورژانس ۱۱۵، این عملیات تکرار می‌شود.
 وی افزود: هر پنج دوره فشردن قفسه سینه و تنفس بایستی کودک مجدداً ارزیابی شود و در صورت پاسخ‌دهی در وضعیت بهبودی (به پهلو) قرار گیرد.
شیخ نصری همچنین بیان داشت: در مواقعی که دو نفر یا بیشتر هستیم و کودک نیاز به احیا دارد، بهتر است یک فرد شروع به احیا کند و فرد دیگر با اورژانس تماس می‌گیرد و پس از تماس برای کمک و انجام تنفس کمکی، باید حضور داشته باشد.
انتهای پیام/ ک.آ- ۳۰۸۰

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
کارشناس.برنامه.کودکان     زینب.شیخ‌نصری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   21 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >